Свържете се с нас q@h-biota.com O8798O491O
Назад до Ч.З.В.

H-biota I3.1

1. Колко дълго трябва да се приема H-biota i3.1?

H-biota i3.1 може да се прилага за кратки (минимум 3-4 седмици) или продължителни периоди. В зависимост от пациента, гастроентеролозите го препоръчват по време на пристъп на IBS, преди периоди на стрес, по циклични схеми (например 2 месеца прием, 1 месец почивка) или непрекъснат прием като превенция на пристъпи.

2. Безопасно ли е да се използва по-висока от стандартната доза H-biota i3.1?

В клиничното проучване на Lorenzo-Zuñiga et al; 2014 са тествани две дози - стандартна и 4 пъти по-висока. Не са докладвани нежелани реакции, което показва, че високата доза също е добре поносима и безопасна. Ефектите от двете дози са сходни в края на проучването (6 седмици), но по-високата доза може да ускори появата на ефекта.

3. Може ли H-biota i3.1 да се приема със спазмолитици?

Да, продуктът е тестван в комбинация със спазмолитици. Налице е по-висок ефект върху подобряването на качеството на живот и намаляването на коремната болка, в сравнение със самостоятелното приложение на H-biota i3.1.

4. Може ли H-biota i3.1 да се прилага в комбинация с рифаксимин?

Комбинираната употреба на H-biota i3.1 с рифаксимин не е тествана. Въпреки това, препоръката е да се използват и двата продукта едновременно, за да се получи по-добър ефект от приложението на пробиотика.

5. Може ли H-biota i3.1 да се прилага с други антибиотици?

Щамовете са съвместими с ципрофлоксацин и метронидазол. Препоръчваме продуктът да се приема в един и същи период с антибиотичното лечение (но в различни часове), за да се постигне по-добър ефект от неговата употреба.

6. Може ли H-biota i3.1 да се използва при деца с IBS? Има ли някаква възрастова граница?

Да, H-biota i3.1 може да се използва при деца над 3 години. Всъщност, щамовете му са изолирани от чревната микробиота на здрави деца, а от научна гледна точка е безопасен за деца на всяка възраст. Капсулите могат да се погълнат цели, да се отворят и съдържанието им да се разтвори в не гореща храна или напитка, до 37°С.

7. Ефикасен ли е H-biota i3.1 при пациенти с IBS-констипация?

Ефикасността му е тествана в клинични проучвания с пациенти с IBS-диария и IBS-смесен. Въпреки това, клиничния опит показва, че е полезен и при пациенти с IBS-запек.

8. Защо е добавен витамин D в H-biota i3.1?

Връзката между витамин D и IBS е двупосочна – при пациенти с IBS са установени ниски нива на витамин D; от своя страна те са свързани с повишена централна чувствителност, особено при хронична болка, депресия и тревожност, които са рискови фактори за развитие на IBS. Точната патофизиология на IBS все още не е изяснена, но е доказано, че промените в чревния микробиом, чревната пропускливост, имунната функция на червата, висцералната чувствителност, взаимодействията между мозъка и червата и психо-социалния статус са включени в развитието на този синдром. Също така е доказано, чв витамин D може да влияе както на всички тези вероятни механизми, така и на чревната бариерна функция и на вродения имунитет. Следователно, добавянето на витамин D може да помогне за подобряване на IBS.

9. Измерени ли са качеството на живот и висцералната чувствителност след употребата на H-biota i3.1 при пациенти с IBS?

Да. Важно е да се подчертае, че резултатите от качеството на живот и висцералната чувствителност са измерени с помощта на валидирани въпросници съответно за качество на живот, свързано с IBS (IBS-QoL) и индекс на висцерална чувствителност (VSI). Трябва да се отбележи, че това е разликата спрямо пробиотици, които показват подобрение на стомашно-чревните симптоми, свързани с остри стресови фактори (напр. академични изпити) при иначе здрави индивиди (Culpepper et al. 2016).

10. Какво е висцералната свръхчувствителност?

Висцералната свръхчувствителност (висцерална хипералгезия) е повишена чувствителност в отговор на чревни стимули (наличие на храна или разтягане на чревната стена). Пациентите със IBS имат по-нисък праг на болка, което ги отличава от тези с функционално раздуване (голяма коремна дилатация, но без по-силно усещане за болка). Висцералната свръхчувствителност може да бъде свързана с възпаление, имунна активация и повишена чревна пропускливост. Освен това е известно, че ендотоксин липополизахарид (LPS), произвеждан от условно патогенни ентеробактерии в червата, предизвиква системно имунно активиране, което води до висцерална и мускулно-скелетна хипералгезия.

11. Как H-biota i3.1 щамовете помагат за намаляване на висцералната свръхчувствителност?

H-biota i3.1 щамовете произвеждат значителни количества молекули, които предпазват от чревно възпаление. Противовъзпалителните молекули включват ацетилхолин, ацетат и полифосфатни гранули. Ацетилхолинът е основен регулатор на възпалението в чревната лигавица. Ацетатът е късоверижна мастна киселина, която има противовъзпалителен ефект върху имунните клетки, стимулира производството на слуз и растежа на полезни бактерии. Полифосфатните гранули подобряват целостта на чревния епител, намалявайки чревната пропускливост. Освен това, H-biota i3.1 щамовете потискат свръхрастеж на условно патогенните ентеробактерии, които произвеждат LPS.

12. Може ли H-biota i3.1 да се използва по време на бременност?

Да, H-biota i3.1 може безопасно да се използва по време на бременност. Всъщност, систематичните прегледи заключават, че пробиотиците от вида Lactobacillus не са опасения за безопасността на бременната жена (Dugoua et al., 2009; Elias et al., 2011; Navaro-Tapia et al., 2020). Освен това, Американската асоциация по бременност съобщава, че според базираните в САЩ NLM (Национална медицинска библиотека) и NIH (Национален здравен институт) изглежда няма никакъв риск от употреба на пробиотици за бъдещи или кърмещи майки. Следвайки тези констатации, много лекари рутинно препоръчват пробиотици на бременни или кърмещи жени. Предупрежденията за бременни жени са същите като за останалата част от населението. За тях е добре да приемат пробиотици, освен ако не са силно имунокомпрометирани или имуносупресирани. Те винаги трябва да се консултират със своя специалист, преди да приемат каквито и да са хранителни добавки, включително пробиотици.

13. Може ли H-biota i3.1 да се използва при пациенти на диализа?

Пробиотиците могат да се използват безопасно при пациенти на диализа, както и при такива с бъбречни заболявания (Pisano et al 2018). Трябва да се отбележи, че пробиотиците не се препоръчват при имунокомпрометирани или имуносупресирани пациенти, каквито са претърпелите бъбречна трансплантация. В случай на съмнение, препоръчваме консултация със специалист.

14. H-biota i3.1 ще бъде ли отново ефективен при многократно приложение?

Да, ще бъде. Всъщност, много специалисти го използват в схеми на периодичен прием (например 2 месеца прием, 1 месец почивка).

15. Има ли максимално време за използване на H-biota i3.1?

Не, няма ограничение във времето на приложение. Пробиотикът е безопасен и може да се използва непрекъснато като превенция на пристъпите на IBS.

16. Нормално ли е да се изпитват временни и леки храносмилателни оплаквания, когато за първи път се приемат перорални пробиотици?

През първите дни на приема на пробиотици някои хора изпитват леко подуване на корема, диария или запек, което е израз на промяната на чревната микробиота. Тези странични ефекти обикновено се преминават в рамките на няколко дни.

17. Може ли H-biota i3.1 да се използва при други стомашно-чревни състояния?

Като общо правило, употребата на пробиотици при други състояния, извън основните показания, трябва да се контролира от медицински специалисти. Пробиотичната формула на H-biota i3.1 е клинично проучена при пациенти с непоносимост към лактоза и фруктоза, показвайки подобрение на симптомите като коремна болка, подуване на корема, метеоризъм и подобряване на фекалната консистенция. Съгласно механизма на действие на щамовете в H-biota i3.1, той може потенциално да се използва при функционална дипепсия и хронична диария за подобряване на свързаните с тях симптоми, въз основа на производството на активните продукти от пробиотичните щамове. H-biota i3.1 не е клинично тестван при пациенти с IBD, но е изследван в ин виво проучвания при два животински модела на колит (включително улцерозен колит). Резултатите от тези проучвания показват, че H-biota i3.1 намалява клиничната симптоматика, нормализира нивата на провъзпалителния цитокин IL-6 и намалява тежестта на колита, като по този начин показва протективен ефект. Следователно, i3.1 също може да бъде от полза за пациенти с улцерозен колит.

Задай въпрос

Запитване
Вашето име
Ел. поща за връзка
loading...