Чревна микробиота и вирусни респираторни инфекции
Вирусните инфекции продължават да са причина за значителна заболеваемост и смъртност в целия свят. Рискът от тях се е увеличил драстично поради промените в човешката екология, като например глобалното затопляне и засиленото географско движение на хора и стоки.
Здравата имунна система е едно от най-важните оръжия на човешкия организъм в борбата с патогените. Нормалното хранене е от съществено значение за нейното правилно функциониране и за превенцията и лечението на вирусните инфекции.
Вируси:
Придобитите в обществото респираторни вируси като грипни, респираторно-синцитиални, аденовируси, парагрипни, риновируси, човешки коронавируси, човешки метапневмовируси, ентеровируси са критични причинители на инфекции, които всяка година водят до милиони смъртни случаи и хоспитализации по целия свят.
Новопоявилите се, особено РНК вируси като коронавируса, са по-болестотворни, тъй като повечето хора нямат колективен имунитет. РНК вирусите могат да се адаптират към бързо променящата се околна среда.
Имунитет и микробиота:
При вирусните респираторни инфекции трябва да се обърне специално внимание на храносмилателните функции, тъй като около 70% от имунната ни система се намира в стомашно-чревния тракт. Последните изследвания показват, че съставът на човешкия микробиом в различните отдели на червата има отношение към развитието на вирусното заболяване и играе ключова роля в отговора на организма към него.
Взаимодействието между бактериите, вирусите и физиологията на човека е сложно. Въпреки това, все повече доказателства започват да разкриват интересния принос на добрите и пробиотичните микроорганизми за защитата на гостоприемника срещу вирусните патогени. Когато вирусът е в контакт с лигавичните повърхности (напр. дихателни или стомашно-чревни), той трябва да преодолее три линии на защита: лигавичен слой, вродена и придобита имунна защита. Има данни, че различни коменсални (добри) и пробиотични бактерии влияят на всяка от тези защитни линии, което е от значение за редица вирусни инфекции.
Освен това се оказва, че чревната микробиота функционира като сигнален център, който може да повлияе на метаболизма, имунитета и отговора на гостоприемника към инфекции.
Използвани материали
Референции:
1. Integrated immune dynamics define correlates of COVID-19 severity and antibody responses; Koutsakos M, et al · 2021
2. Pathophysiology, Transmission, Diagnosis, and Treatment of Coronavirus Disease 2019 (COVID-19): A Review; Wiersinga WJ, et al · 2020
3. Intestinal Flora as a Potential Strategy to Fight SARS-CoV-2 Infection; He LH, et al · 2020
4. The gut microbiome alters immunophenotype and survival from sepsis; Fay KT, et al · 2019
5. Gut Dysbiosis during Influenza Contributes to Pulmonary Pneumococcal Superinfection through Altered Short-Chain Fatty Acid Production; Sencio V, et al · 2020