Пробиотик при Функционални стомашно-чревни разстройства при кърмачета
Функционалните стомашно-чревни разстройства (FGIDs,) са често срещан проблем през първата година от живота. По критериите на Рим IV, FGIDs са признати за разстройства на чревно-мозъчната ос. Те са свързани с промененото взаимодействие между червата и мозъка, чревната физиология и микробиотата, което води до промени в чревния мотилитет, чувствителността и бариерната функция. Чревният микробиом се очертава като централен играч в оста "черва-мозък" и следователно, в етиологията на FGIDs. Микробиотата на пациентите с FGIDs се различава от тази на здравите контроли и се предполага, че аберантната неонатална чревна колонизация предхожда развитието на някои FGIDs. Чревният тракт на бебетата с колики е с намалено разнообразие, по-високи нива на Грам-отрицателни бактерии и по-малък брой Bifidobacteria and Lactobacillus.
В този контекст пробиотиците са предложени като потенциални средства за FGIDs и като алтернатива на фармакологичните продукти, чиято полезност е ограничена и спорна. Въпреки това, ефикасността на различните щамове е противоречива поради хетерогенността на проучванията и слабо познатите механизми на действие, което налага необходимостта от проучвания с добре характеризирани щамове.
Целта на това проучване е да се определи потенциала на Bifidobacterium longum subsp. longum KABP042 и Pediococcus pentosaceus KABP041 щамове, изолирани от фецеса на здрави деца, като пробиотици. Изследвани са свойствата и функционалностите на двата щама чрез геномен анализ, in vitro и in vivo тестове. Чрез проучвателно, наблюдателно изследване са оценени безопасността, поносимостта и ефикасността на пробиотичната комбинация при кърмачета, диагностицирани с FGID, включващи бебешки колики и функционален запек.
Lacticaseibacillus rhamnosus GG (ATCC 53103), B. longum subsp longum ATCC 15707, Lacticaseibacillus paracasei ATCC 334, Streptococcus pyogenes CECT 191, и Bacillus cereus CECT 5144 са използвани като контролни щамове. Ентеропатогенните Escherichia coli CECT 729 (EPEC), Klebsiella pneumoniae DSM 11678, Salmonella enterica subsp. enterica serovar typhimurium LT2 (ATCC 700720), Staphylococcus epidermidis CIP 81.55T, Staphylococcus aureus CIP 107860 и Enterococcus faecalis ATCC 29212 са използвани като индикаторни щамове в тестовете за антимикробна активност.
В съответствие със статута Qualified Presumption of Safety (QPS) на EFSA, 2020 г., оценката на безопасността на двата пробиотични щама заключи, че в геномите им няма детерминанти на вирулентност, нито един щам не проявява хемолитична или желатиназна активност, не произвежда биогенни амини, не съдържа гени за антибиотична резистентност, което отговаря на изискванията за безопасност.
In vitro характеризирането потвърди, че двата щама понасят ефикасно условията на киселата стомашна и жлъчна среда и се адхезират към чревните епителни клетки, което е съществено изискване при селекцията на пробиотици.
Абнормните нива на ентеробактериите са свързани с чревната дисбиоза при FGIDs, като например бебешки колики. Проучването доказва, че както B. longum KABP042, така и P. pentosaceus KABP041 могат да антагонизират ентеропатогени. Освен това, те потискат растежа на Грам-положителни микроби, причиняващи педиатрични инфекции, което подчертава потенциалните ползи от изследваните пробиотици в първите етапи от живота. Такива инхибиторни ефекти се осъществяват не само чрез производство на лактат и/или ацетат, но и на бактериоцини.
Това пилотно проучване показа, че пероралният прием на смес от B. longum KABP042 и P. pentosaceus KABP041 в продължение на 14 дни се понася добре от кърмачета с диагноза FGID, включващи бебешки колики и/или функционален запек. Освен това, тежестта на симптомите, както и тревожността на родителите са значително намалени, според оценката на лекарите и самите родители. В заключение, това проучване потвърждава безопасността на B. longum KABP042 и P. pentosaceus KABP041 и показа, че те отговарят на изискванията за пробиотиции, показват функционалности по отношение целостта на чревната бариера и инхибирането на патогени.
Използвани материали
Erola Astо,2†, Pol Huedo , Tatiana Altadill, Meritxell AguilГі Garcia, Maura Sticco, Marta Perez and Jordi Espadaler-Mazo; Probiotic Properties of Bifidobacterium l ongum KABP042 and Pediococcus pentosaceus KABP041 Show Potential to Counteract Functional Gastrointestinal Disorders in an Observational Pilot Trial in Infants; Frontiers in Microbiology, January 2022, Article 741391