Пробиотичната формула I3.1 подобрява свързаното с IBS качество на живот
Съществуват много доказателства за ролята на микробиотата в контрола на чревните функции, а съвременните проучвания демонстрират разлики във флората на пациенти с IBS, в сравнение със здрави хора. Няколко публикации през последното десетилетие показват, че промените в чревната микробиота чрез добавяне на пробиотични бактерии, могат да имат благоприятен ефект при симптомите на IBS. Въпреки че влошаването на качеството на живот е един от основните здравословни проблеми за пациентите с IBS, по-голямата част от публикуваните контролирани проучвания оценяват ефектите на пробиотиците върху коремните симптоми, докато действието на пробиотиците върху свързаното с IBS качество на живот (QoL) остава неясно.
Методи: Многоцентрово, рандомизирано, двойно-сляпо, плацебо-контролирано интервенционно клинично изпитване с три паралелни рамена има за основна цел да се определят свързаните с дозата ефекти на пробиотична комбинация (две Lactobacillus plantarum (CECT7484 и CECT7485) и една Pediococcus acidilactici (CECT7483) върху свързаното с IBS качество на живот и като второстепенни цели – оценка на ефекта им върху специфичната, свързана с червата тревожност и общото облекчаване на симптомите с помощта на специфични и валидирани въпросници. Пациентите са разпределени на случаен принцип към едно от следните лечения за 6 седмици (42 дни): (1) I.31 капсула с висока доза веднъж дневно; (2) I.31 капсула с ниска доза веднъж дневно; и (3) плацебо капсула веднъж дневно.
Резултати: Всички групи пациенти показват подобрение в IBS-QoL след 3 седмици лечение. Статистически значими разлики между групите са наблюдавани след третата и шестата седмица прием на добавки. Според рost hoc анализът, броят на пациентите с добър отговор (дефиниран като подобрение на резултата ≥ 15 точки) е значително по-голям в двете пробиотични, в сравнение с плацебо групата. Въпреки петкратната разлика в концентрацията на пробиотика между високите и ниските дози, не се наблюдават разлики в ефекта върху IBS-QoL в края на изследването.
Свързаната с червата тревожност, измерена с VSI скала, също показва значително по-голямо подобрение при пациенти от двете пробиотични, в сравнение с плацебо групата. Ефектът е очевиден само след 6 седмици прием на пробиотика.
Броят на пациентите с подобрение на общите симптоми е по-висок в двете групи с прием на пробиотик, отколкото в групата на плацебо.
Безопасност: Не са докладвани нежелани лекарствени реакции и в трите групи пациенти.
Заключение: Резултатите предполагат, че механизмите на подобряване на свързаното с IBS качество на живот, включват както локални, така и централни ефекти. След 6 седмичен прием, разликата е очевидна както при високите, така и при ниските дози на i3.1, а подобреното качество на живот се дължи главно на промени в психичното състояние и на подобряване на свързаната с червата тревожност.
Използвани материали
Референции:
1. I.31, a new combination of probiotics, improves irritable bowel syndrome-related quality of life Vicente Lorenzo-Zúñiga, Elba Llop, Cristina Suárez, Beatriz Álvarez, Luis Abreu, Jordi Espadaler, Jordi Serra; World J Gastroenterol 2014 July 14; 20(26): 8709-8716