Митове и факти за пробиотиците
Мит 1: "Можете да получите всички необходими пробиотици от вашата храна."
Начинът на хранене е от голямо значение за здравето. Известни са ползите от консумацията на ферментирали храни, като кисело мляко.
Изследванията казват: Ферментиралите храни са чудесни за общото здравословно състояние, но е добре те да се допълват с пробиотични добавки при нужда.
Ползите от храните, съдържащи живи микроби трудно могат да бъдат определени, защото:
• Микроорганизмите не са добре определени по състав и стабилност;
• Не е определена концентрацията на живите щамове;
• Не са изяснени механизмите им на действие и ползите от тях;
• Ферментиралите храни често съдържат захар и/или други консерванти.
Мит 2: "Всички пробиотици имат еднакви действия."
Учените смятат, че пробиотиците са полезни при стомашно-чревните заболявания. Тези ползи са общи и видово-специфични.
Изследванията казват: Различните пробиотични щамове имат специфични ползи.
• Щамово-специфичните ефекти са доказани с изследвания.
• Резултатите от проучване на пробиотичен щам в конкретна концентрация не бива да се пренасят не само върху други щамове, но и върху същия щам в друга доза.
Мит 3: "Lactobacillus acidophilus е щам на пробиотик."
Изследванията казват: Lactobacillus acidophilus е вид, включващ много различни щамове.
• В съвременната си класификация микроорганизмите са групирани последователно в домейн, тип, клас, ред, семейство, род, вид (основна единица, съвкупност от щамове). Името на щама се състои от цифри и букви, например род – Lactobacillus, вид - plantarum, щам - KABPTM 022.
• Качеството на пробиотика може да се оцени по точното изписване на щама с букви и цифри. Това е доказателство за патент или регистрация в национална колекция за публикувани изследвания на щама и пробиотичния продукт.
Качествените пробиотици отбелязват на етикета щама на съответния вид, докато масовите продукти с по-ниско качество се ограничават само с отбелязването на вида.
Мит 4: „Колкото повече са щамовете, толкова по-добре.“
Изследванията казват: Зависи от щамовете.
• Специалните пробиотични щамове имат много специфични действия, които не могат да бъдат отнесени към други представители на същия вид.
• Научно разработените и клинично доказаните пробиотични продукти повлияват благоприятно различни състояния, благодарение на щамово-специфичните си ефекти.
Мит 5: "Колкото повече милиарди, толкова по-добре.". Това послание може да бъде подвеждащо и да не е съобразено с основните критерии за качество на пробиотичите продукти.
Изследванията казват: Качеството на щама е много по-важно от количеството.
Основни критерии за качество на щама са: Производствена база и контрол на технологичните процеси; Подбор на щамовете; Стабилност на щамовете по отношение на мутации и на оцеляване при условията на човешкия организъм; Жизнеспособност на щамовете; Способност за прилепване към чревната лигавица и колонизация.
Би било погрешно да предпочетете пробиотици с много милиарди и да избегнете тези основни съображения за качество.
Мит 6: "Най-добрите пробиотици се съхраняват в хладилника."
Изследванията казват: От 10-те най-проучени пробиотични добавки в световен мащаб, само 1 изисква охлаждане.
За съвременните пробиотици охлаждането не е основен критерий за най-добър продукт. Причините са:
• Подобрения в техниката на сушене чрез замразяване
• В резултат на интензивните инвестиции в изследвания и разработки се откриват щамове, които са естествено по-стабилни.
Мит 7: "Пробиотиците се нуждаят от покритие, което ги предпазва от стомашната киселинност ."
В публикуваните клинични изпитвания рядко, ако изобщо, се споменава за техники като ентерично покритие.
Изследванията казват: Нито един от 10-те най-изследвани пробиотици в световен мащаб не използва или се нуждае от екстри като ентерично покритие, за да оцелее в стомашната киселинност.
Вместо да се фокусирате върху естеството на капсулата или механизма за доставяне до червата, по-добра практика е да се концентрирате върху качеството на самите щамове.
• Правилният избор е на щамове, за които с изследвания е доказано, че оцеляват при стомашна киселинност и достигат до червата живи.
• Друг важен критерий е технологичния процес, който гарантира стабилността на бактериите не само в условията на човешкото тяло, но и до края на срока на годност на продукта.
Мит 8: "Всички изследвания на пробиотици са с еднакво значение."
Изследванията казват: Някои пробиотични щамове имат много и сериозни проучвания, а други нямат такива.
В рекламите на много продукти се твърди, че те са клинично доказани. Но, има различни видове изследвания:
• Най-добрият избор на продукт се основава на солидни, строго контролирани изследвания. Те са различни видове, с определени цели и резултатите от тях подреждат „пъзела“ от информация за продукта и неговите съставки. В някои държави регулаторните органи изготвят препоръки за приложение на пробиотици, в които се включват продукти, които не само са обект на изследвания, но и имат необходимото ниво на доказателственост.
• Един от лесните начини да разберете дали е изследвана пробиотичната добавка е да разгледате щамовете, които тя съдържа. Например, ако върху опаковката е отбелязан Lactobacillus plantarum KABPTM 022, можете да напишете това име в търсачка или в база данни от научни изследвания като PubMed, за да видите какви научни публикации са налични.
• Трудно е да се намери информация за изследвания на пробиотични добавки, щамовете на които са отбелязани само като Lactobacillus acidophilus. Дори е възможно те да не са проучвани.
Мит 9: "Не приемайте пробиотици заедно с антибиотици."
Пробиотиците са предимно бактерии, поради което са чувствителни на антибиотици. Ето защо, дълго време се смяташе за безсмислено и неправилно да се приемат пробиотици заедно с антибиотици.
Изследванията казват: Добре проучените щамове са в състояние да оцелеят и достигат до червата живи, дори когато се приемат едновременно с антибиотици, а от това има много ползи:
• Много по-малко вероятно е човекът да получи странични ефекти от антибиотиците.
• По-вероятно е да се завърши антибиотичния курс и това е важно, за да се овладее инфекцията, за която те са предписани.
• Едновременният прием може да помогне за преодоляване на антибиотичната резистентност. Счита се, че една от причините тя да се увеличава е фактът, че хората прекъсват курса си на антибиотици поради неприятните им странични ефекти, давайки на „лошите“ бактерии възможност за мутация и развитие.
• Успехът от приема на антибиотици може да бъде много по-висок, когато те се приемат едновременно със специфични пробиотици. Чрез взаимодействието си с имунната система, те подпомагат борбата с инфекцията.
• По-малко се уврежда чревната микробиота, така че възстановяването ѝ след края на антибиотичното лечение ще бъде по-бързо.
Използвани материали
Референции:
1.Chapman CM, Gibson GR, Rowland I. 2011. Health benefits of probiotics: are mixtures more effective than single strains? Eur J Nutr. Feb;50(1):1
2. Iaconelli et al. (2015) Drying process strongly affects probiotics viability and functionalities. J Biotechnol; 214, 17-26.