IBS диета
Първата линия на лечение за IBS включва общи мерки като:
· промени в диетата и начина на живот, които могат да бъдат свързани със симптомите,
· получаване на информация за IBS, и
· установяване на ефективна връзка между пациента и неговия лекуващ лекар.
Връзките между храната и здравето са известни от векове, но има нарастващ интерес към влиянието на диетата върху стомашно-чревната функция и симптоми. Този интерес до голяма степен е фокусиран върху промени в хранителните навици като част от лечението на IBS, тъй като до 2/3 от пациентите с IBS съобщават за засилени стомашно-чревни оплаквания след хранене.
Така че, нека да поговорим за диета и IBS
Традиционно диетичните съвети за пациентите с IBS включват избягване на кофеин, алкохол, мазни и пикантни храни. Но, нарастващите доказателства в подкрепа на диетичните режими за лечение на IBS обогатяват знанията и разширяват списъка с препоръчваните начини на хранене.
Влиянието на диетата е уникално за всеки човек. Няма общи съвети, които да са еднакво ефикасни за всички. Ето защо е важно да се идентифицират хранителни и/или други фактори, които могат да повлияят на симптомите.
Често хората с IBS съобщават, че някои храни могат да предизвикат оплакванията им, но не винаги. Налице е променливостт и непредсказуемост. Може да е полезно в продължение на 2-3 седмици да си водите дневник за консумираната храна, симптомите и всички свързани с тях фактори (като ежедневни задължения, стрес, лош сън, лекарства), за да установите провокиращите храни.
Храни, причиняващи спазми или диария
Известно е, че някои храни стимулират чревните реакции като цяло. При хора със Синдром на раздразнените черва (IBS) тяхната консумация може да доведе до или да влоши симптомите. А това са:
• Храни с високо съдържание на мазнини, кафе, кофеин или алкохол;
• Някои видове захар, които се абсорбират слабо от червата, например сорбитол, често използван като подсладител в много диетични храни, бонбони и дъвки; фруктоза, използвана също като подсладител и намираща се естествено в меда, както и в някои плодове.
Храни, образуващи газове
Консумацията на твърде много храни, които произвеждат газове, при хора с IBS може да бъде свързано с подуване на корема и задържане на газове.
Диетични фибри
Добавянето на фибри (общ прием от 25-30 g на ден) отдавна се препоръчва при IBS, но данните за техния ефект са противоречиви. И все пак, предпочитат се разтворимите фибри (напр. псилиум и пектин) вместо неразтворимите (напр. трици).
Диета без глутен
Ролята на глутена (протеин, съдържащ се в пшеница, ечемик и ръж) като причина за симптомите на IBS е неясна, а резултатите от изследванията за ползите от безглутеновата диета при IBS са неубедителни. Трябва също да се отбележи, че пшеницата (която е с високо съдържание на глутен) е храна с високо съдържание на FODMAP и се изключва от диета с ниско съдържание на FODMAP. Така че, някои от ползите на безглутенова диета може да се дължат на по-ниското съдържание на FODMAP, а не на по-ниското съдържание на глутен.
Диета с ниско съдържание на хистамин
Интересът към използването на диета с ниско съдържание на хистамин за лечение на IBS се подкрепя от факта, че той е свързан с диария и коремна болка. Освен това, пациентите с IBS обикновено свързват симптомите си с храни, съдържащи това вещество. Лечението на хистаминова непоносимост включва диета без храни, които го съдържат за няколко седмици и бавното им повторно въвеждане, за да се идентифицират провокиращите храни и/или количествата от тях.
Въпреки че има нарастващ интерес към тази диета, има малко доказателства, че тя е ефективна и са необходими повече изследвания, за да се определи нейната ефикасност при IBS.
LOW FODMAP диета
Това е диета с ниско съдържание на FODMAP - ферментируеми олигозахариди, дизахариди, монозахариди и полиоли. Това са трудносмилаеми късоверижни въглехидрати, които се разграждат от вредни бактерии в тънкото и дебелото черво чрез ферментация. В резултат на това се образуват абнормни количества газове и се извлича течност в червата, които могат да причинят диария, подуване на корема и метеоризъм. След диета с ниско съдържание на FODMAP се подобряват стомашно-чревните симптоми при приблизително 52% до 86% от пациентите с IBS.
Важно е да се знае, че диетата с ниско съдържание на FODMAP е краткосрочна „диагностична диета“, която помага на пациентите да идентифицират провокиращите храни. Тя се състои от 3-6 седмично ограничение на всички FODMAP храни. Ако стомашно-чревните симптоми се подобрят, всяка група храни се въвежда отново през следващите няколко седмици, за да се определи кои от тях провокират появата или засилват симптомите на IBS. Провежда се след консултация и под контрола на лекар или диетолог.
Диетични модификации
Ако има установена връзка между храни и симптомите на IBS, диетата трябва да бъде консултирана с лекар или диетолог. По този начин тя ще бъде индивидуализирана, като същевременно ще се гарантира задоволяването на хранителните нужди чрез балансирано хранене и здравословни хранителни навици.
Използвани материали
Източник: https://aboutibs.org/