H-biota kolicare и бебешки колики
Интересът към използването на пробиотици като потенциално средство за намаляване на бебешките колики се увеличава. Скорошни проучвания съобщават, че чревната микробиота при кърмачета с колики се характеризира с по-нисък дял на Lactobacillus и Bifidobacteria и по-висок - на опортюнистични протеобактерии (като Escherichia coli, Enterobacter aerogenes и Klebsiella spp.), в сравнение с тази при здрави бебета. Ето защо се предполага, че пробиотиците могат да бъдат полезни при бебешки колики и за намаляване на времето за плач.
Целта на рандомизирано, двойно-сляпо, плацебо-контролирано проучване, проведено от Ke Chen et al. е да оцени ефекта на два комбинирани пробиотични щама върху общата продължителност на времето на плач/тревожност, броя на дневните епизоди на плач/тревожност и качеството на живот на родителите.
Pediococcus pentosaceus CECT8330 (KABP041) и Bifidobacterium longum CECT7894 (KABP042) са изолирани от фекални проби на здрави бебета, а не от възрастни хора. B. longum е резидентна за човека (HRB) и една от най-често срещаните бифидобактерии при здрави бебета. Това е важно, тъй като повечето други пробиотични разтвори за кърмачета съдържат не-HRB като B.аnimalis.
P. pentosaceus CECT8330 индуцира противовъзпалителния цитокин IL-10. Освен това, двата щама и особено B.longum CECT7894 (KABP042), са в състояние да инхибират растежа на широк спектър опортюнистични газ-продуциращи ентеробактерии от родовете Escherichia и Klebsiella, както и Ent. аerogenes.
Проучването обхваща 112 предимно кърмени и смесено хранени бебета на възраст под 3 месеца, отговарящи на диагностичните критерии на ROME IV за детски колики и рандомизирани в пробиотична и плацебо групи. Децата са проследявани на изходно ниво, на 7-ми, 14-ти и 21-ви ден от началото на приема на пробиотик/плацебо.
Стойностите на показателите на изходно ниво са сходни. И в двете групи е демонстриран отговор, но при бебетата, получаващи пробиотика, той е клинично значим още през първата седмица, в сравнение с бебетата от плацебо групата (83% срещу 36%). Въпреки че кърмачетата и в двете групи се подобряват с времето, тези от пробиотичната група показват отлични резултати на 21-ия ден. Регистрирани са намален брой епизоди, както и обща продължителност на дневния плач на 7-ия, 14-ия и 21-ия ден. По време на изследването не са наблюдавани значими странични ефекти.
В обобщение, пробиотичният разтвор, съдържащ B. longum CECT7894 (KABP042) и P. Pentosaceus CECT8330 (KABP041) въздейства благоприятно както на кърмените, така и на смесено хранените новородени с колики. В допълнение, формулата подобрява фекалната консистенция. Поради това заключението е, че KOLICARE® е ефективно решение за превенция и повлияване на бебешки колики.
Използвани материали
Референции: Ke Chen, Changqi Liu, Hua Li, Yuehua Lei, Chenggui Zeng, Shuhong Xu, Jianqiu Li and Francesco Savino; Infantile Colic Treated With Bifidobacterium longum CECT7894 and Pediococcus pentosaceus CECT8330: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial; ORIGINAL RESEARCH published: 10 September 2021 doi: 10.3389/fped.2021.635176