Феномен разчупи традициите при зимните вируси
Традициите повеляваха подготовката за зимните вирусни инфекции да започне с настъпването на есента. Да сме наясно с прогнозите за очаквания грипен щам и да си осигурим дефицитните противогрипни ваксини.
Но, „феноменът“ корона вирус SARS-CoV-2 размести пластовете в сезонното разпределение на обичайните вируси. След неговия моноспектакъл, през 2021 и 2022 в представлението се включиха грипни, парагрипни и други „артисти“. А през 2023 година типичните за есенно-зимния период вируси се активизираха още през лятото и много от педиатричните отделения в страната съобщиха за скок на хоспитализираните деца.
Според специалистите, сривът на имунитета ни се дължи на рестрикциите по време на пандемията и липсата на контакт с най-честите зимни вируси. Всъщност се оказахме в илюзорен здравен оазис и сега сме като дете, което за първи път посещава детска градина и се среща с коктейл от агресивни грипни, респираторно-синцитиални, адено и корона вируси, а имунната му система тепърва се учи как да се бори с тях.
Главните причини за по-високата заболеваемост от респираторни вируси през зимата са известни – продължителният престой в затворени помещения, студеният и сух въздух, който „подсилва“ вирусите и отслабва имунитета ни. Как се случва това оставаше неизвестно до неотдавна, когато биологичният механизъм за повишената ни чувствителност към простудните заболявания и грипа през зимните месеци беше описан за първи път. Оказва се, че студът понижава температурата в носната кухина - от 37° на 32°. Този 5-градусов спад отслабва вродения ни имунен отговор още на входната врата на вирусите в човешкото тяло – носа.
Традиционни са и препоръките за предпазване от сезонните респираторни инфекции – ваксинопрофилактика, витамини, разходки на открито, често проветряване на помещенията и т.н. Най-доброто лечение при инфекциозните причинители е целевата антимикробна терапия, но за съжаление са малко вирусите, срещу които разполагаме със специфични ефективни антивирусни медикаменти. Ето защо се залага на овладяване на оплакванията със симптоматични средства, подходяща диета и почивка.
И вече в контекста на връзката температура-имунен отговор, идва логичният въпрос – как да укрепим имунната си система по сигурен и доказан начин и в болест, и в здраве?
H-biota ab-21 (Ейч-биота аб-21), натурален и безопасен продукт, разчупва традиционните представи за превенция и повлияване на респираторните вирусни инфекции. Според изследователите, ab-21 може да „действа основно върху оста черва-бели дробове чрез взаимодействие с имунната система. Наблюдаваното стимулиране на имунитета е малко вероятно да зависи от конкретен вирусен вариант, интересна черта предвид появата на нови вирусни варианти.“ Силните клинични доказателства подкрепят Ейч-биота аб-21 като удобно, безопасно и лесно решение, защото увеличава производството на специфични антивирусни антитела, подобрява придобития имунен отговор и е подходящ за цялото семейство (деца над 3 години и възрастни). Единственият засега, който в клинични проучвания е доказал своята ефективност и безопасност при болни от коронавирус – COVID 19.
Ейч-биота аб-21 действа и като превантивно средство, тъй като подпомага придобития имунен отговор. Освен това предпазва близките на болния, тъй като намалява вирусния товар в носоглътката му и ограничава разпространението на вирусите в околната среда.
Кой би могъл да се възползва от благотворния му ефект? Хора с вирусни респираторни инфекции, вкл. COVID 19; с отслабена имунна система поради хронични заболявания вкл. на дихателната система и/или съпътстващи заболявания като хипертония, диабет, затлъстяване или сърдечна недостатъчност,; често боледуващи млади хора с активни социални контакти и деца (детски заведения); високо-рискови лица, които се ваксинират – като допълнителна защита или скептични към ваксино-профилактика хора – като алтернатива за превенция и подсилен имунитет.
Доверете се на Ейч-биота аб-21 – защото помага!
Използвани материали
2. Probiotic improves symptomatic and viral clearance in Covid19 outpatients: a randomized, quadruple-blinded, placebo-controlled trial; Pedro Gutiérrez-Castrellón et al.
3. Raphaël Enaud et al, Front. Cell. Infect. Microbiol. 10:9 doi: 10.3389/fcimb.2020.00009; The Gut-Lung Axis in Health and Respiratory Diseases: A Place for Inter-Organ and Inter-Kingdom Crosstalk.
4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/why-do-we-always-seem-to-catch-a-cold-or-flu-in-cold-weather-a-new-study-explains