Често задавани въпроси за IBS
Какво означава "раздразнено"? - Симптомите на IBS първоначално са описвани като спастични или „нервни“ черва. С течение на времето изследователите и клиницистите дефинират тази група оплаквания като Синдром на раздразнените черва (IBS). Този термин описва необичайната чувствителност на нервните окончания, разположени в чревната стена и контролиращи мускулната функция и сетивността на червата. Когато е налице такава свръхчувствителност, дори нормални състояния като хранене, могат да доведат до диария, подуване на корема или болка и дискомфорт.
Колко често се среща IBS? - Синдромът на раздразнените черва (IBS) засяга до 5-10% от хората по света, деца и възрастни от двата пола.
IBS "сериозно заболяване" ли е? - Въпреки че синдромът на раздразненото черво не съкращава продължителността на живота, той е свързан с голямa икономическа тежест и натоварване на здравеопазването. Проучванията показват, че пациентите с IBS имат увеличен брой посещения при лекари, диагностични тестове и операции. IBS също може сериозно да повлияе на качеството на живот на човека.
Завинаги ли е IBS? - Установено е, че всяка година около 10% от пациентите с IBS се подобряват и дори някои от тях вече нямат оплаквания. Хората с постинфекциозен IBS, са по-склонни към подобрение с течение на времето, отколкото тези с IBS, който не е свързан със стомашно-чревна инфекция.
Как да разбера дали имам IBS? - Опитен лекар може да диагностицира IBS чрез внимателен преглед и избрани диагностични процедури, които често се ограничават до няколко основни теста.
Бях диагностициран със Синдром на раздразнените черва (IBS), но изследванията не откриха нищо нередно. Трябват ли ми още тестове? – Диагнозата IBS може да бъде поставена при наличие на типични симптоми, нетревожни констатации от физическия преглед, нормални кръвни и фекални проби. Въпреки това, има няколко ситуации, при които трябва да се обмисли допълнително тестване, особено при пациенти с оплаквания от предимно диария или диария, редуваща се със запек.
Какво е Римски критерии (Rome Criteria)? - Римските критерии са класификационна система, която използва специфични модели на симптомите за идентифициране на функционални нарушения на стомашно-чревния тракт, като IBS.
Какво е "функционално" разстройство на червата? - Функционално разстройство на червата възниква, когато има проблем с начина, по който те работят, а не с тяхната структура. Нарушени са нормалните дейности на организма.
Може ли менструалният цикъл да повлияе на симптомите на IBS? – Да, защото храносмилателната система може да бъде повлияна от променените хормонални нива. Жените както със, така и без IBS се оплакват от коремна болка и подуване точно преди и по време на менструалния си цикъл. Тези симптоми са по-интензивни при жени с IBS. Това явление понякога може да затрудни пациента, както и лекаря да определят дали имат гинекологичен или стомашно-чревен проблем. Важно е да се отбележи, че когато симптомите са тежки, трябва да се проучат и двете възможности.
Какво причинява подуване и газове? - Подуването на корема е често срещан симптом при IBS. Обикновено се описва от хората като чувство за пълнота или тежест в корема. Може да е свързано и с видимо раздуване.
Подуването може да се дължи на няколко фактора, вкл:
• повишен прием на газообразуващи храни,
• забавена подвижност на стомашно-чревния тракт,
• повишена чувствителност към храна, газове и друго съдържание на червата.
Хората с IBS не произвеждат непременно повече газове от тези, които нямат този синдром. Но те са по-чувствителни към ефектите на нормалните количества газове в храносмилателната им система и може да имат затруднения при отделянето на газовете.
Повлияват ли някои храни симптомите на IBS? – Някои храни стимулират стомашно-чревния тракт като цяло и при хора с IBS консумацията им може да влоши симптомите. Вашият лекар или диетолог може да ви помогне да идентифицирате храните, които са проблем за Вас. Също така, понякога променената мускулна и нервна функция при IBS може да доведе до прекомерна реакция на червата, така че дори нормалният храносмилателен процес може да предизвика оплаквания.
Причинява ли непоносимостта към лактоза IBS? - Непоносимостта към лактоза (млечна захар) може да причини симптоми, подобни на IBS. Лактозната непоносимост и IBS могат да се появят едновременно при човек, но те са отделни състояния, които се третират по различен начин.
Могат ли бактериите да повлияят на симптомите на IBS? - В стомашно-чревния тракт има трилиони бактерии, които помагат за разграждането на приетата храна и регулират функциите на червата. Някои хора, диагностицирани с IBS, имат увеличен брой бактерии в тънките черва (наричан Свръхрастеж на бактерии в тънките черва или SIBO) и могат да получат подобрение на симптомите си с антибиотично лечение и отстраняване на бактериалния свръхрастеж.
Като цяло, как да се справя с IBS? - Ето някои насоки, които ще ви помогнат:
• Погрижете се активно за собственото си здраве. Намерете образователни материали, за да научите повече за IBS и как най-добре да управлявате симптомите си.
• Опитайте се да установите факторите, които влошават състоянието Ви. Водете ежедневен дневник поне седмица или две. Говорете с Вашия лекар, за да ви помогне да ги идентифицирате.
• Консултирайте се с Вашия лекар кое лекарство е подходящо за вас. Направете си списък на добавките и лекарствата, които сте опитвали и дали са Ви помогнали или не.
• Обмислете възможностите за намаляване на симптомите без лекарства - диетични промени, методи за релаксация и други.
• Потърсете и адресирайте всички източници на стрес в живота си, които могат да повлияят на Вашите оплаквания.
Използвани материали
Източник: https://aboutibs.org/