H-biota kolicare
Пробиотик за първите 1000 дни на Вашето дете за храносмилателната и имунна система
H-biota® kolicare е пробиотична хранителна добавка за деца от 0 до 3 години. Комбинацията от двата щама е специално селектирана и лабораторно проучена, заради синергичните си ползотворни ефекти върху детското здраве. Благодарение на специфичния си механизъм на действие, H-biota® kolicare показва сходни благоприятни ефекти при деца от 0+ месеца, родени по нормален механизъм или чрез секцио, кърмени или изкуствено хранени.
H-biota® kolicare е с патентована, научно разработена и клинично доказана формула. Двата бактериални щама са изолирани от здрави бебета и доказано оцеляват в кисела стомашна и жлъчна среда. Те допринасят за развитието на чревната микробиота, като увеличават популациите на бифидобактерии и колонизацията на други добри бактерии. Повлияват благоприятно храносмилателната система. Витамин D (естествен източник) допринася за нормалната функция на имунната система.
Състав
Количествата на веществата с физиологичен ефект във всяка доза от 5 капки са 1 милиард CFU* от два бактериални щама и 12,5 μg (400 IU) Витамин D.
*CFU - колония образуващи единици
*0,50 mg Vitamin D3 = 12,5 μg чист Vitamin D = 400IU = 250% NRV (Референтна хранителна стойност)
Съвет за алергени: Не съдържа алергени. Не съдържа глутен, лактоза и ГМО.
Опаковка капки 8 ml. Нетно тегло 7,36 g.
Съставки | Дневна доза 1 капсула |
Bifidobacterium longum KABPᵀᴹ 042 (CECT 7894) | 1 милиард (1 x 109 CFU) |
Pediococcus pentosaceus KABPᵀᴹ 041 (CECT 8330) | |
Vitamin D3* ( cholecalciferol-холекалциферол) | 1 милиард (1 x 109 CFU) |
Vitamin D3* (cholecalciferol - холекалциферол) | 0,50 mg |
Пълнител: (maltodextrin - малтодекстрин) | |
Носител:рафинирано слънчогледово масло (PHARMALIP) |
Хранителна стойност | |
Енергия | 874 (kcal/100g) / 3597 (kJ/100g) |
Общо съдържание на мазнини | 95,54% |
Наситени мастни киселини | 10,41% |
Общо съдържание на въглехидрати | 2,57% |
Захари | 1,90% |
Протеини | 1,05% |
Влакнини | 0,50% |
Сол | 0,14% |
Витамин D | 0,45% |
Начин на употреба
При новородени и деца до 3 години: По 5 капки (0,25 ml) веднъж дневно, по едно и също време, преди или след хранене в продължение на най-малко 3 седмици. Капките могат да се добавят и в храна с температура до 37ºС. Може да се прилага толкова дълго, колкото е необходимо. Флаконът трябва да се разклати преди употреба.
СТРАНИЧНИ РЕАКЦИИ: Не са описани.
ПРИЕМЪТ НА ПРОБИОТИЦИ НЕ СЕ ПРЕПОРЪЧВА ПРИ: свръхчувствителност към някоя от съставките, при имунокомпрометирани/имуносупресирани лица и страдащи от панкреатит.
ПРЕДПАЗНИ МЕРКИ: Да не се превишава препоръчаната дневна доза. Да се съхранява на място, недостъпно за деца.
СПЕЦИАЛНИ УКАЗАНИЯ: Хранителните добавки не трябва да се използват като заместител на разнообразното хранене и здравословния начин на живот. Няма нужда от охлаждане. Съхранявайте на прохладно и сухо място между 10ºС и 25ºС, далече от пряка слънчева светлина. Да не се замразява.
Механизъм на действие
H-biota® kolicare е пробиотична хранителна добавка за деца от 0 до 3 години. Комбинацията от двата щама е специално селектирана и лабораторно проучена, заради синергичните си ползотворни ефекти върху детското здраве:
- Инхибиция на патогени: и двата щама в H-biota® kolicare произвеждат органични киселини (лактат и ацетат) и бактериоцини с висока инхибираща активност срещу Gr+ и Gr- патогени, свързани с FGIDs при бебета.
- Разграждане на HMOs: специфичен ензим на щамът Bifidobacterium longum subsp longum KABPᵀᴹ 042 разгражда олигозахаридите от кърмата (HMOs) и подпомага нормалната колонизация на червата.
- Противовъзпалителна активност: Pediococcus pentosaceus KABPᵀᴹ 041 повишава нивата на противовъзпалителния цитокин IL-10 и намалява няколко про-възпалителни цитокини (TNF-α, IL-1β, IL-6). Bifidobacterium longum subsp longum KABPᵀᴹ 042 произвежда ацетат, късоверижна мастна киселина с противовъзпалително действие.
- Синергичен протективен ефект спрямо чревната бариера: и двата щама синергично регулират продукцията на маркери с решаващо значение за поддържането на чревната бариерна цялост и функция, вкл. протеините tight junction - zonula occludens-1 (ZO-1) и claudin-1 (CLDN-1).
- Ефект против подуване: и двата щама имат хомоферментативен метаболизъм (не произвеждат газове), което намалява риска от подуване на бебешкото коремче.
Тези пет ефекта са насочени към ключови фактори на патофизиологията на бебешките коликите, вкл. интестинална дисбиоза и незрялост на червата, чревно възпаление и образуване на газове. Антипатогенните и бифидогенните свойства допълват специфичния механизъм на действие, благодарение на който H-biota® kolicare показва сходни благоприятни ефекти при деца от 0+ месеца , родени по нормален механизъм или чрез секцио, естествено или изкуствено хранени.
В допълнение, Витамин D регулира вродения имунен отговор и чревното възпаление и в резултат се подобряват чревната бариерна функция и микробиомната еубиоза.
Натурален и безопасен продукт
Щамовете на H-biota® kolicare принадлежат към видове, естествено присъстващи в човешката чревна микробиота и са изолирани от червата на здрави бебета. Съгласно стандартите за безопасност на EFSA е преминал през in vitro, in vivo и in silico тестове и:
- Нямат трансмисивни гени за антибиотична резистентност, потвърдено от секвениране на целия геном и фенотипно тестване.
- Нямат фактори на вирулентност, потвърдено от секвенирането на целия геном.
- Нямат производство на биогенни амини (хистамин, тирамин, путресцин, кадаверин).
- Нямат хемолитични активности при in vitro изследвания.
- Не са наблюдавани нежелани реакции при клинично изпитване.
- Квалифицирана презумпция за безопасност статут (Qualified Presumption of Safety-QPS), EFSA.
- Общопризнат за безопасен статут (Generally Recognised as Safe-GRAS), FDA.
Функционални стомашно-чревни разстройства (FGID) при кърмачета
FGIDs са група от рекурентни или хронични състояния, които изглежда нямат конкретна причина. При бебета и малки деца най-честите FGID са регургитация, Синдром на руминация при кърмачета, Синдром на циклично повръщане, бебешки колики, функционална диария, детска дисхезия и функционален запек.
Етиологията на детските колики е неизвестна и вероятно многофакторна. Предполага се, че причините са стомашно-чревни нарушения, вкл. незрялост на червата, спастично дебело черво, хранителна свръхчувствителност, производство на газове, променена чревна микробиота, фактори на околната среда (недостатъчни контакти между родител и бебе, семейно напрежение или родителска тревожност).
Според проучвания, бебетата с колики имат чревна дисбиоза с намалено общо разнообразие, в сравнение със здрави бебета. Наблюдава се по-висок брой на про-възпалителни Enterobacteria (Escherichia, Shigella, Klebsiella или Enterobacter), което може да предизвика нискостепенно възпаление и повишена висцерална чувствителност. Налично е и по-малко изобилие на свързани със здравето Bifidobacterium и Lactobacillus, а някои от тези щамове имат защитен ефект срещу възпаление.
Доказано е, че здравите бебета имат микробиота, населена предимно с Bifidobacterium, които прогресивно намаляват с възрастта. Кърмата съдържа специфични вещества, които хранят изключително Bifidobacterium и това показва тяхното значение за развитие на нормална микробиота. Тези вещества, наречени олигозахариди на човешкото мляко (HMOs), не могат да бъдат усвоени от други бактерии или от чревните ензими на бебето (6).
През последното десетилетие се увеличават данните за участието на оста черва-мозък в FGIDs. Призната е важната роля на двупосочните взаимодействия черва-мозък в стомашно-чревната физиология. Счита се, че промените в тях вероятно са в основата на симптомите на хронична коремна болка и свързаната с нея стомашно-чревна дисфункция.
Превенцията на нарушенията на чревната микробиота през първите 1000 дни от живота може да помогне за предотвратяване на други патологии в дългосрочен план, включително алергии, диабет, затлъстяване и синдром на раздразнените черва (IBS).
H-biota®kolicare се препоръчва при симптоми на бебешки колки и/или за насърчаване на развитие на здравословна чревна микробиота при всички бебета в риск.
Клинично проучване
Цел: пилотно проучване за тестване на поносимост и ефикасност.
Дизайн: мултицентрово, рандомизирано, двойно-сляпо, плацебо-контролирано, пилотно проучване с две успоредни рамена. 20 доносени бебета на възраст между 21 и 120 дни, кърмени, изкуствено и смесено хранени, с ежедневен плач от колики 60-240 минути/ден са разпределени да получават а) пробиотик или б) плацебо.
Интервенция: 5 капки веднъж дневно, 30 минути преди хранене, за 2 седмици.
Методи: родителите попълват въпросници за продължителност на плача и нежеланите ефекти, не променят храненето на бебетата по време на проучването. Извършен е метагеномен анализ на фекални проби, за да се установят промени в чревната микробиота след интервенцията.
Резултати:
А) H-biota kolicare намалява времето и броя на дневните епизоди на плач:
- Дневната продължителност на плач е намалена с 67% в сравнение с изходното ниво и с 27 минути повече от плацебо. Постепенен ефект се наблюдава от първия ден на прием.
Б) Предизвиква промени в чревната микробиота:
- В пробиотичната група значително се увеличава разнообразието на чревната микробиота и относителното изобилие от Bifidobacteria, като същевременно намалява дела на Enterobacteria.
Клинично проучване
Цел: да се оцени ефикасността при бебешки колики.
Дизайн: мултицентрово, рандомизирано, двойно-сляпо, плацебо-контролирано, клинично проучване с две паралелни рамена. Бебетата с колики са разпределени да получават а) пробиотик или б) плацебо.
Интервенция: 5 капки веднъж дневно, за 3 седмици, за предпочитане по едно и също време на деня.
Методи: всички критерии са проследявани ежедневно с помощта на валидиран дневник (Дневник на бебето) и са оценени на изходно ниво, 1-ия, 7-ия, 14-ия и 21-ия ден: време на плач или тревожност (минути/ден), брой епизоди на плач и тревожност/ден и брой бебета, повлияващи се от интервенцията (намаляване >-50% на времето за плач).
Резултати:
А) Значително намалено дневно време за плач и брой на епизодите на плач след една седмица.
- Времето за плач е значително намалено в пробиотичната, в сравнение с плацебо-групата на ден 7, 14 и 21 ден (p<0,001). На 21-ия ден пробиотичната група постига 90% намаление на времето за плач, в сравнение с изходното ниво (126 минути по-малко дневно плач).
- Броят епизоди на плач на ден също показва значително намаление спрямо плацебо на 7, 14 и 21 ден, достигайки 80% намаление спрямо плацебо в края на проучването.
- Налице е постепенен ефект от първия ден на пробиотичния прием, възпроизвеждайки резултатите от пилотното проучване.
Б) Голям брой бебета се повлияват от приема на пробиотика.
- На 7-ия ден броят на бебетата с намаление на времето на плач >50% достига 84% (p<0,001) и се увеличава на 14-ия (96%, p<0,001) и 21-ия ден (90%, p=0,004).
- Процент на бебета с ефект на ден 1, 7, 14 и 21 в пробиотичната и плацебо групите.
Клинично проучване
Цел: да се оцени ефикасността при кърмени и изкуствено хранени бебета.
Дизайн: мултицентрово, наблюдателно, проспективно проучване. 36 доносени бебета на възраст между 1 и 10 месеца, родени вагинално или чрез цезарево сечение (50/50); кърмени, смесено или изкуствено хранени, диагностицирани съгласно критериите на Рим IV.
Интервенция: 10 капки веднъж дневно, за 2 седмици, за предпочитане по едно и също време на деня.
Методи: Тежестта на коликите и констипацията е оценена от педиатри по 5-точкова скала на Likert. Общият резултат на FGDI е изчислен като обобщение на данните за прекомерен плач и констипация. Безпокойството на родителите се оценява по валидирана скала GAD-7. Променливите са измерени на изходно ниво и след 14-дневно лечение.
Резултати:
А) Пробиотикът намалява тежестта на FGID, включително симптомите на констипация и колики:
Б) Намаляването на тежестта на FGID при пробиотичната интервенция е независимо от вида на хранене и начина на раждане.
Референции
- Astó, E. et al. Probiotic Properties of Bifido-bacterium longum KABP042 and Pediococcus pen-tosaceus KABP041 Show Potential to Counteract
- Santas J, Fuentes MC, Tormo R, Guayta-Escolies R, Lazaro E, C. J. Pediococcus pentosaceus CECT 8330 and Bifidobacterium longum CECT 7894 show a trend towards lowering infantile excessive crying syndrome in a pilot clinical trial. International Journal of Pharma and Bio Sciences 6, 458–466 (2015).
- Tintore M, C. J. Probiotic treatment with ABKOLICARE causes changes in the microbiota which correlate with a reduction in crying time. International Journal of Pharma and Bio Sciences 8, 281–288 (2017).
- Chen K, Liu C, Li H, Lei Y, Zeng C, Xu S, Li J, S. F. The efficacy of 3 week’s daily supplementation with a two-combined probiotic strains on infant colic. Manuscr. Submitt.
- The pediatric Rome IV criteria: what’s new? Ilan J.N. Koppen, Samuel Nurko, Miguel Saps, Carlo Di Lorenzo & Marc A. Benninga.
- Kirmiz N, Robinson RC, Shah IM, Barile D, Mills DA. Milk Glycans and Their Interaction with the Infant-Gut Microbiota. Annu Rev Food Sci Technol. 2018 Mar 25;9(1):429–50.